Bez rekuperatora ani rusz!

Rekuperacja jest tematem, o który już zahaczyliśmy na naszej stronie. Dziś chcielibyśmy go nieco zgłębić, omawiając zasady działania urządzenia, które umożliwia odzyskiwanie ciepła. Mowa tu o rekuperatorze – sercu wentylacji mechanicznej. Jak działa? W czym tkwi jego fenomen? O tym poniżej.


Do czego służy rekuperator?


Rekuperator jest urządzeniem wykorzystywanym w wentylacji mechanicznej do odzysku ciepła. Jest on odpowiedzialny za nadmuch świeżego powietrza do pomieszczenia oraz wypuszczenie zużytego powietrza poza pomieszczenie, pobierając jednocześnie ciepło z powietrza wywiewanego i ogrzewając nim powietrze nawiewane. Pozwala to na odzysk powietrza, który sięgać może aż 95%. To niemała oszczędność – nie tylko energii, ale również pieniędzy. To również wzrost komfortu mieszkania – urządzenia te działają bezgłośnie, tanie w eksploatacji, praktycznie bezawaryjne. W trakcie pracy filtrują powietrze, dzięki czemu pozbawione ono jest różnego rodzaju zanieczyszczeń. Rekuperatory to absolutny must have każdego systemu wentylacji.


Jak wybrać dobry rekuperator?


Wybór odpowiedniego rekuperatora nie jest rzeczą łatwą, dlatego warto przed zakupem skonsultować się z fachowcem (np. z firmy Klimatron). Poniżej przedstawiamy listę podstawowych cech, na które na pewno warto zwrócić uwagę. Wydajność – zgodna z normami, umożliwiająca optymalną wymianę powierza w pomieszczeniu. Spręż – to informacja o oporze instalacji jaki jest w stanie przejść rekuperator. Wymiennik ciepła – tu zachodzi wymiana ciepła, mogą być krzyżowe, obrotowe, przeciwprądowe. Wentylatory – dzięki nim zachodzi wymiana powietrza. By-pass – rodzaj kanału wewnątrz rekuperatora, który dostarcza chłodne powietrze. Sterowanie – automatyka sterowanie zwiększa komfort użytkowania, kiedy wszelkie parametry są automatycznie ustawione nie wymagając ciągłej kontroli użytkownika. System antyzamrożeniowy – chroni przed zaszronieniem przy niskich temperaturach. Po najwyższej jakości rekuperatory wraz z opcją ich fachowego montażu zapraszamy do nas! Firma Klimatron ma swoją siedzibę w Warszawie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.