Klimatyzacja w szpitalu

Lato jest okresem, w którym wysokie temperatury dokuczają nam w każdym miejscu – czy to w domu, czy w biurze. Wyjątkowego pecha będziemy mieć, jeśli w tym czasie przydarzy nam się wypadek, w wyniku którego trafimy do szpitala. Jeśli brakuje w nim klimatyzacji – poziom cierpienia jest podwojony. O ty jak ważne jest zamontowanie klimatyzacji w szpitalach – poniżej.


Klimatyzacja – jej znaczenie dla pacjentów


Duża liczba pacjentów, masa zarazków i wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu sprawiają, że w szpitalach coraz częściej odnotowuje się u pacjentów zakażenia, których można byłoby uniknąć zaopatrując szpital w sprawny system klimatyzacji. Wpłynąłby on nie tylko na poprawę standardów czystości w pomieszczeniach szpitalnych, ale również na komfort pacjentów. Nie dość bowiem, że cierpią oni z powodu różnego rodzaju dolegliwości, to jeszcze zmagać się muszą z niedogodnościami związanymi z wysoką temperaturą, która jak by nie patrzeć, nie pomaga w dojściu do zdrowia. W Polsce wciąż brakuje jednolitych wymogów co do instalacji klimatyzacyjnych w szpitalach, w związku z czym projektanci muszą stawić czoła nie lada wyzwaniom, opierając się zazwyczaj na zagranicznych rozwiązaniach w tym obszarze.Klimatyzacja w szpitalu – dylematy


Podstawowym problemem, który stoi na przeszkodzie zamontowaniu klimatyzacji w szpitalach są wysokie koszty tego przedsięwzięcia i brak środków na jego realizację. Jednak w ramach podnoszenia poziomu opieki zdrowotnej oraz zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia coraz więcej szpitali wyposaża się w klimatyzację. Sale, które w pierwszej kolejności są w nią zaopatrywane to głównie sale operacyjne, pooperacyjne i OIOM-y. Pozostałe często bazują na przenośnych klimatyzatory i wiatraki. Szpitale robią wszystko, by ulżyć w cierpieniach swoim pacjentom – klimatyzacja jest bowiem ważnym elementem służącym leczeniu.