Klimatyzacja przeziębia: fakt czy mit?

Rozważaliśmy już na naszej stronie o wpływie klimatyzacji na powstanie alergii. Dziś zahaczymy o pokrewne tematy, również związane ze zdrowiem w kontekście użytkowania klimatyzacji. W powszechnym obiegu znajduje się informacja o tym, że klimatyzacja przeziębia? Jak jest w istocie?


Klimatyzacja a zdrowie


Klimatyzator to w czasie upałów urządzenie najbardziej pożądane w każdym domu czy biurze. Wielu jest jednak sceptyków, którzy unikają klimatyzacji z obawy przed negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia. Czy jednak rzeczywiście klimatyzacja jest winna osłabianiu układu immunologicznego? Bylibyśmy jednak skłonni twierdzić, że to nie sama klimatyzacja a sposób jej użytkowania powoduje powstawanie różnego rodzaju przeziębień i chorób. O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim o różnicę temperatur – jeśli nie dbamy o to, by różnica między temperaturą klimatyzowanego pomieszczenia a warunkami zewnętrznymi była zachowana na poziomie 6 stopni Celsjusza, nic dziwnego, że narzekamy później na ból gardła, mięśni i ogólne rozbicie.


Jak używać klimatyzacji, żeby nie zachorować?


Oprócz dbałości o odpowiednio ustawioną temperaturę chłodzenia, warto również zatroszczyć się o właściwe warunki konserwacji. Nie należy bowiem zapominać, że nieprzestrzeganie zasad czyszczenia (zbyt niska częstotliwość) może prowadzić do powstawania wewnątrz instalacji szkodliwych bakterii i grzybów, które nie pozostają obojętne dla ludzkiego zdrowia. To, o czym należy również bezwzględnie pamiętać, to konieczność wymiany starych filtrów na nowe. Raz do roku warto również sprzęt serwisować. Dzięki przestrzeganiu tych zasad klimatyzacja nie tylko nie zaszkodzi naszemu zdrowiu, ale pomoże nam je w pełni zachować.


A jeśli zdecydujesz się na zamontowanie w swoim domu lub biurze najlepszej jakości urządzenia klimatyzacyjne, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.